Geografické pomery
Gemerský región sa rozprestiera na území dvoch samosprávnych krajov Slovenskej republiky, a to v Košickom samosprávnom kraji, okresom Rožňava a Banskobystrickom samosprávnom kraji, okresmi Revúca a Rimavská Sobota. Jeho územie je takmer totožné s bývalým územím Gemersko-malohontskej župy. Aj preto sa mu dnes niekedy hovorí Gemer – Malohont. Na východe susedí s historickým regiónom Abov, na severovýchode so Spišským regiónom, na severe s Horehroním, na západ s Novohradom a na juhu jeho hranicu tvorí štátna hranica s Maďarskou republikou. Na jeho území sa nachádzajú alebo zasahujú tri národné parky. Na severe je to Muránska planina a Slovenský raj. Na juhu je to národný park Slovenský kras. (3)
Gemer patrí medzi najchudobnejšie regióny Slovenska, avšak najbohatší čo sa týka množstva pamiatok, prírodných krás, historického a kultúrneho dedičstva. To predstavuje jeden z najvyhľadávanejších regiónov turistického ruchu na Slovensku. Svojou rozlohou, viac než 4 289 km2, patri Gemer medzi najväčšie regióny na Slovensku.
Regióny cestovného ruchu (a)
Gemer je typický svojou ľudovou architektúrou, napr. Rejdová, Ochtiná, a iné. Taktiež prírodná architektúra – jaskyne, ako napr. Ochtinská aragonitová jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa, či svetoznáma jaskyňa Domica, ktorá prekračuje hranice nielen národného parku, ale aj hranice štátu. Mnohé prírodné klenoty boli zaradené do svetového dedičstva UNESCO. Gemer môžeme ohraničiť aj prírodnými krásami, a to na severe riekou Hron, na východe horským masívom vrchu Sorožka a čiastočne aj Braniskom, na juhu ho lemuje Cerová vrchovina a západne ho ohraničujú serpentíny Oždianských vrchov. (4)
(3) Obrázok s.r.o.. Moje Slovensko (4) Rajportal.com - Gemer (a) wikipedia.org |