Turistický potenciál regiónu
Gemerský región má veľmi prekrásnu prírodu, ktorá je na mnohých miestach zákonom chránená (pre bližšie informácie viď Predpis č. 543/2002 Z.z. – Zákon o ochrane prírody a krajiny v neskoršom znení z 01.11.2013).
Región Gemeru leží na rozhraní viacerých národných parkov, čo spôsobuje jeho rozmanitosť vo výškových rozdieloch krajiny, reliéfe a rôznorodej prírode. Na území nájdeme nádherné krasové útvary, akými sú kaňony Suchej Bielej alebo Veľkého Sokola v Slovenskom raji na jeho južnej strane s množstvom vodopádov, ktoré sú jedny z najkrajších na Slovensku. Taktiež nezabudnuteľný zážitok poskytne návšteva Zádielskej tiesňavy. (4)
Zádielska tiesňava (b)
Medzi ďalšie krasy Gemeru patrí 21 km dlhý jaskynný komplex v Slovenskom krase, tvorený viacerými jaskyňami s najkrajšou – jaskyňa Domica. Celková sprístupnená dĺžka jaskyne tvorí 1775 metrov z celkovej dĺžky 5140 metrov, kde jasne vidíme aké rozsiahle je podzemie jaskyne, a mnoho chodieb a tunelov ešte nebolo preskúmaných. Medzi významné lákadlá v jaskyni Domica patrí plavba po jaskynnej podzemnej riečke, pomenovanej podľa rieky v podsvetí, a to Styx a taktiež riečkou Domický potok. (4)(5)
V regióne sa nachádza najkrajšia jaskyňa na Slovensku, a tou je Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorú Slovensku závidí takmer celý svet. Jaskyňu tvorí prevažne aragonit, ktorý sa vytvára z vodných roztokov s vysokým obsahom horčíka, železa a mangánu v podmienkach stabilnej mikroklímy jaskyne. V jaskyni sa nachádzajú tri rôzne druhy aragonitu.
Tri generácie aragonitu (c)
Najstarší je tvorený obličkovitými útvarmi mliečnej farby (obr. a), stredne starý aragonit je tvorení desiatkami centimetrov dlhými ihlicami (obr. b). Najmladší aragonit vytvára drobné vejáriky alebo špirálovité útvary (obr. c). (4)(5)
Ďalšou veľmi nádhernou jaskyňou je Gombasecká jaskyňa, ktorá obdivovateľovi predstaví nádherné kvapľové výtvory. Jaskyňa je dlhá 1525 metrov a je „dvojposchodová“. V jaskyni sa nachádzajú nádherné stalaktitové útvary, hrubé iba pár centimetrov no vysoké až 3 metre. Taktiež sa vyskytuje stalagmity a stalagnáty. Z celkovej dĺžky jaskyne je sprístupnených iba 285 metrov a to od roku 1955. (5)
Medzi ďalšie pozoruhodné prírodne útvary patrí Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je zaradená do svetového prírodného dedičstva, ako aj všetky predošlé spomínané jaskyne. Dobšinská ľadová jaskyňa je unikátna v tom, že jej trvalé zaľadnenie je iba v nadmorskej výške 920 až 950 metrov, zatiaľ čo iné svetové jaskyne rovnakého typu, sa vyskytujú až od nadmorskej výšky 1100 metrov vyššie. Celková dĺžka jaskyne predstavuje 1483 metrov, no pre verejnosť je sprístupnená časť v dĺžke 515 metrov. V jaskyni sa nachádza veľa unikátnych priestorov a častí, len pre info, sú to napr. Suchý dom, Kvapľová pivnica, Peklo a iné. Pikoškou jaskyne bolo povolené korčuľovanie do roku 1946. Avšak z dôvodu ochrany jaskyne, bolo korčuľovanie zakázané. (5)
Dobšinská ľadová jaskyňa (c)
V regióne Gemer sa nachádza aj niekoľko liečivých prameňov, ako napr. Gemerka, Neptún, Themis, a iné. Týmito prameňmi sa napájajú niektoré kúpele, napr. Číž, prameňmi Neptún a Themis.
V Slovenskom raji sa nachádza najvyšší vodopád v tomto národnom parku, a to Závojový vodopád z výškou takmer 70 metrov. Z fauny je tu najväčšia kolónia netopierov fúzatých a Brandthovho v Európe. V jaskyni Dobšiná prezimuje takmer 20 druhov. A zvláštnosťou je aj neobvyklý živočích Kamzík vrchovský alpský. (4)
(4) Rajportal.com - Gemer (5) Správa slovenských jaskýň - SSJ (b) slovakia.travel (c) zdroj: internet |